YAZILIM TESCİLİ

YAZILIM TESCİLİ

Bilgisayar programları ve veritabanları, 5846 numaralı fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında koruma altına alınabilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen tescil işlemleri fikir ve sanat eserlerinin kayıt ve tescili hakkındaki yönetmelik hükümlerine göre uygulanmaktadır.

Üzerinde oldukça fazla emek ve zaman harcanarak hazırlanan bilgisayar programları ve veritabanlarının, art niyet güdülerek kopyalanması, usulsüz bir şekilde kullanılması yada sektördeki rakipler tarafından kullanılması ve taklit edilmesi durumlarına karşı tescil edilmesi büyük önem kazanmaktadır.

Bilgisayar Programları ve Veritabanlarının tescil edilmesi ile eser sahibi yaşadığı müddetçe ve ölümünden itibaren 70 yıl sürecek olan bir koruma süresi sağlanmaktadır. Birden fazla eser sahibi bulunması durumunda 70 yıllık koruma süresi hayatta kalan son eser sahibinin ölümünden itibaren başlamaktadır. İlk eser sahibinin tüzel kişi olması durumunda ise koruma süresi eserin aleniyet tarihinden itibaren 70 yıl olmaktadır.

Hizmet Talep Formu

Aşağıdaki bilgileri doldurup gönderdiğinizde talep ettiğiniz hizmet ile alakalı müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede sizlere geri dönüş yapacaktır.

image

    DİĞER HİZMETLERİMİZ