Kosgeb Sinai Mülkiyet Teşvikleri

  • Anasayfa
  • Kosgeb Sinai Mülkiyet Teşvikleri

Kosgeb Sinai Mülkiyet Teşvikleri

  • Anasayfa
  • Kosgeb Sinai Mülkiyet Teşvikleri

KOSGEB SINAİ MÜLKİYET TEŞVİKLERİ

KOSGEB’in bildiğiniz üzere birçok desteği bulunmaktadır. Bu desteklerden birisi de sınai mülkiyet hakları desteğidir. Bu destek kapsamında birçok unsura maddi anlamda destek olunmaktadır. İşletmelerimiz bu destekler sayesinde sınai mülkiyetlerini koruma altına alabilmektedir.

KOSGEB Yurtiçi ve Yurtdışı Marka Tescil Desteği Var Mıdır?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekmektedir, KOSGEB’in yurt içi marka tescil desteği yoktur. Ancak KOSGEB yurtdışı marka tescil desteği vardır. Genellikle bu durum karıştırılır. Sanılır ki KOSGEB, yurtiçi marka tescil işlemlerine destek veriyor. Özellikle tekrar belirtmek gerekir ki KOSGEB’in yurtiçi marka tescil desteği bulunmamaktadır. KOSGEB, yurtiçi marka tescil belgesine sahip olan ve Yurtdışı marka tescil belgesi almak isteyenleri MARKA hususunda desteklemektedir.

KOSGEB sınai mülkiyet hakları desteği nedir?
İşletmelerin; Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) patent, faydalı model belgesi, endüstriyel tasarım tescili belgesi ve entegre devre topografyaları tescil belgesi için yaptığı giderler ile patent ve marka vekili giderlerine,
TÜRKPATENT muadili yurt dışı kurum/kuruluşlardan; patent, faydalı model belgesi, endüstriyel tasarım tescili belgesi ve entegre devre topografyaları tescil belgesi ile yurt dışı marka tescil belgelerine yaptığı giderlere destek verilir. Yurtdışı marka tescil belgesi desteğine, yurtiçi marka tescil belgesi sahibi işletmeler başvurabilmektedir.
Destekten yararlanmak isteyen işletme, TÜRKPATENT’e ve/veya muadili yurt dışı kurum/kuruluşlara başvuru yapmadan önce KOSGEB’e başvuru yapar. Başvuru yapıldıktan sonra KOSGEB’e başvurulursa destekten faydalanılamamaktadır.

Destek Miktarı Nedir?
Sınai Mülkiyet Hakları Desteği kapsamında; Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT)’ndan alınacak belgeler %100 (yüz) oranında desteklenir. Ancak, desteğe konu patent vekili ve marka vekili giderlerine destek oranı %60 (altmış) olarak uygulanır. Destek üst limiti 30.000 – TL olarak belirlenmiştir. Destek geri ödemesizdir.

Kimler Yararlanabilir ve Başvuru Nasıl Yapılır?
Programdan yararlanmak isteyen işletmenin, KOSGEB Veri Tabanında yer alması koşulu aranır.
Başvurular, işletmeler tarafından doğrudan KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüklerine yapılır.
* SEMBOL PATENT, KOSGEB teşvikleri ile ilgili danışmanlık hizmeti vermemektedir.

KOSGEB Sınai Mülkiyet Teşvikleri hakkında detaylı bilgi almak aşağıdaki linki inceleyebilir yada bölgenizdeki KOSGEB Müdürlüğüne danışabilirsiniz.

DİĞER MAKALELER